VÁŽENÍ PODNIKATELÉ, BUDE LÍP
Andrej Babiš uvedl na svém facebookovém profilu: "Mám pro vás docela důležitou zprávu. Kontrolním hlášením a EET to skončilo. Teď už budeme připravovat projekty, abychom podnikatelům hlavně ulehčovali život."
To vyjádření mě zprvu trochu zarazilo, já myslel, že už dosavadní projekty měly narovnávat prostředí a ulehčovat podnikatelům život. Zvláště když loni před prázdninami si kabinet v čele s ministerstvem průmyslu pochvaloval, jak se to vládě daří.
Zprávu vydala Expertní komise pro snižování zátěže podnikatelů, která na ministerstvu úspěšně pracuje už od roku 2014 a trvale přináší náměty na odstranění jejich zátěže.
Ale je pravda, že nikdy není tak dobře, aby nemohlo být ještě lépe. Pojede-li vláda ve stávajících kolejích, pak scénář a projekty pro další ulehčení podnikatelům by mohly vypadat zhruba takto:
1) Vláda navrhne a Parlament přijme nový zákon na ulehčování života podnikatelům (ZUZP), který v první verzi v cca 50 paragrafech bude podnikatelům nařizovat, jak si život ulehčit. Nedodržování zákona bude sankcionováno půlmilionovou pokutou nebo zastavením živnosti.
2) Protože se zákon nepodaří sepsat úplně bez chyb, bude ještě před jeho platností provedeno několik novelizací a zahrnuto několik dodatečných výjimek.
3) Pro dohled nad dodržováním zákona bude zřízen nezávislý úřad pro ulehčení života podnikatelům (UUZP), který v počtu cca 1000 nových úředníků bude vydávat směrnice, nařízení a prováděcí vyhlášky zaměřené na ulehčení života podnikatelům a posílat své úředníky na kontroly v místě provozoven, zda podnikatelé při ulehčování života nepodvádějí a neobcházejí ZUZP.
4) Podnikatelé budou s daňovým přiznáním nově vyplňovat 30 stránkový formulář, kde budou odpovídat na otázky, jak jim zákon a vláda usnadňuje život. Za pozdní zaslání formuláře Finanční správě a UUZP v elektronické a papírové podobě bude podnikateli uložena sankce ve výši 10.000 Kč.
5) Protože nic není zadarmo, bude z ulehčení života podnikatelů zavedeno nové pojištění (PUZP). Zálohy se budou platit dopředu měsíčně, spolu se sociálním a zdravotním pojištěním, a to za podnikatele i každého jeho zaměstnance. Minimální měsíční vyměřovací základ bude 20 % průměrné mzdy stanovené vyhláškou MPSV.
Ano, vážení podnikatelé, bude líp.
Váš senátor
Zbyněk Linhart