Proč kandiduji i do krajského zastupitelstva?

Ústecký kraj, resp. severní Čechy patřily historicky k nejbohatším regionům Rakouska Uherska. Rozvinutý průmysl, a z něho plynoucí bohatství lidí bylo vidět na každém kroku. Ovšem z mnoha důvodů nastává v posledních třiceti letech útlum, často i úpadek. Celou tu dobu slyšíme o zvýšené podpoře tohoto tzv. strukturálně postiženého regionu. Jsou to ovšem v zásadě jen proklamace a tak není divu, že kraj ekonomicky ve vztahu k ČR jako celku zaostává.

Letitý úpadek Ústeckého kraje a koheze naruby

Dlouhodobě a čísla hovoří jasně. A protože tento úpadek trvá bez řešení dlouho, je doprovázen celou řadou prohlubujících se negativních socio-patologických jevů. Roky jsem viděl tu pasivitu jako starosta z regionu, poslední roky také z té centrální úrovně. A také to, jak se vlastně i v této věci lže. Kraj dostává méně ve všech možných ukazatelích. A především v rámci fondů EU, které jsou určeny pro „chudé“ regiony. Paradoxně z evropských kohezních fondů jdou nakonec dlouhodobě větší finance do bohatých regionů! Takže vlastně paradoxně naopak prohlubují rozdíly mezi regiony! To, že tak předstírá „Praha“, tedy vládní úřady, je i pochopitelné, proč ovšem tuto hru dlouhodobě hrají naši zástupci v krajském zastupitelstvu je nepochopitelné, trestuhodné! Když jsem kritizoval tzv. Restart (původně v roce 2015 dobře myšlený program), krajští zastupitelé nejenže se nepřidali a také neozvali, naopak napadali mě. Vždyť prý vše funguje.

Evropské prostředky musí přednostně na Severozápad

Výše popsané problémy jsou všeobecně známé a tak není divu, že Evropská unie chce, aby předem bylo jasně dáno, kolik financí půjde do chudých regionů, tedy především na český Severozápad, aby v tomto regionu byly výhodnější podmínky atp. Vláda to nechce, chce si o těch penězích rozhodovat opět sama. Senát na podporu chudých přijal několik usnesení, o které se může opřít i EU.

Krajská samospráva musí začít řádně fungovat

I další zkušenosti ukazují nejen mně, ale i dalším zástupcům radnic, že naše krajská samospráva nefunguje, zásadně. Na mnoha frontách. Trochu více viditelné to bylo při „pomoci“ zachránit rumburskou nemocnici v posledních několika letech. A v mnoha dalším. Např. neschopnosti umět argumentovat, připravovat malé i velké projekty.

Aby sliby nezůstaly zase jen sliby

I pro tuto zkušenost, asi podobně jako další starostové a občané, jsem se rozhodl kandidovat společně s mnoha starosty z okresu Děčín do krajského zastupitelstva. Neusilujeme nutně o placené funkce radních, chceme především a alespoň do krajského zastupitelstva. A chceme tam jít především proto, abychom ohlídali ty sliby, které najednou půl roku před volbami slyšíme, ačkoliv nikdo jim 4 roky nebránil dělat vše, co teď hlasitě slibují. Za měsíc je to samozřejmě zase přejde, vč. tzv. záchrany rumburské nemocnice!
Máme zkušenosti, žijeme a budeme žít dále tady v našich městech, a tak to tam v tom Ústí chceme alespoň trochu ohlídat.
Podobně já, chtěl bych propojit místní, krajskou a celostátní politiku pro změnu našeho kraje. Nechci další placenou funkci. Budu mít nadále jen jednu.
Ale o tom vlastně rozhodnete především Vy ve volbách svými preferenčními hlasy.
Je to práce pro pracovité, schopné, vytrvalé lidi … na deset let!
Tak snad se to podaří.

Váš senátor

Zbyněk Linhart