Dopis ministrovi zdravotnictví Vojtěchovi a jeho náměstkyni: Překládání pacientů ze Šluknovského výběžku

Vážený pane ministře, vážená paní náměstkyně,

už v minulosti jsem na problém překládání velkého množství pacientů Šluknovského výběžku na benzínové pumpě ve Chřibské upozorňoval (a posílal fotky, dvě v příloze). Činím tak opakovaně, Ústecký kraj přes prvotní přísliby odmítá problém řešit.

Překládání se děje běžně, i několikrát za den (obzvláště v době, kdy nemocnice v Rumburku je v omezeném provozu či má uzavřené nějaké oddělení atp.). Opakovaně jsem byl toho svědkem, někdy byly na místě i čtyři sanitní vozy.

Na přiložené fotografii se např. pacient musel nějak „přehoupnout“ na lůžko druhé sanitky, v tričku, teplota kolem nuly, lehké sněžení. Kdyby to bylo občasné, pochopili bychom to, ale je to zcela běžné.

A odpovědní předstírají, že je vše v pořádku. Myslím, že není.

Mohli bychom dostat názor Ministerstva zdravotnictví na tuto situaci? A co s tím? Toto není na úrovni zdravotní péče vyspělé Evropy…

Pár aktuálních odkazů

Dobré je to audio s pumpařem:

https://sever.rozhlas.cz/presouvani-pacientu-ze-sanitky-do-sanitky-kritizuji-starostove-obci-ve-8091707

Přebrala to iDnes i Blesk, píší o tom další média:

https://www.idnes.cz/usti/zpravy/chribska-sanitka-zachranka-skuknovsky-vybezek-pacient-prekladani-benzinka.A191019_509108_usti-zpravy_pakr

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/622736/ostuda-zachranky-na-sluknovsku-pacienty-prehazuji-mezi-sanitkami-na-opustene-benzince.html atp.

Do přílohy dávám dopis starostů Šluknovska v dané věci a odpověď hejtmana Bubeníčka (…“bezpečnostní rada kraje doporučila Ústeckému kraji … “ ??? A co ÚK s tím, proč nám to píše hejtman toho kraje…? A nenapíše přímo, co tedy ÚK… když mu to doporučila bezp. rada kraje?).

A vše běží při starém už mnoho let.

Díky za intervenci a názor, resp. sdělení výsledku.

S přáním hezkých dní Vás ze Šluknovského výběžku zdraví

Zbyněk Linhart
předseda výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí
Senát Parlamentu ČR

Přílohy:

SPRŠ – Dopis ve věci překládky pacientů ve Chřibské
Odpověď hejtmana

Chřibská

Chřibská