Zálohování PET lahví
V posledních měsících nabyla na intenzitě debata o zavedení zálohování PET lahví.
Podobně jako při mnoha dalších tématech se namísto věcné debaty spíše předkládají zavádějící pseudoargumenty, tzv. průzkumy veřejného mínění a srovnávání nesrovnatelného – jako příklady ze Slovenska (které bylo v úplně jiné výchozí situaci).
Mnoho let jsem při zprávách o ŽP v ČR upozorňoval na nesprávné a rozcházející se statistiky v odpadové hospodářství. MŽP tvrdilo, že to je v pořádku. Nyní statistiky zpochybňuje, když se to nehodí.
Velmi často máme zásadnější problémy s plněním nejrůznějších cílů EU. Jednou z mála výjimek jsou zrovna PET lahve, kde cíl již nyní téměř plníme, zatímco v samotném odpadovém hospodářství je nedostatků celá řada. Namísto jejich řešení ale rozvrtáváme relativně pomalu jedinou fungující a finančně udržitelnou část.
Nemáme dost jiných, a to podstatných věcí k opravdovému řešení? Zejména když jsme do stávajícího systému třídění nasypali velké miliardy z veřejných financí (řádově 20 miliard)?
Stačí i malé úvahy ekonomické, jaký to nedává smysl:
- Náklady na zavedení systému zálohování PET budou jednorázově minimálně 5 mld., plus provozní náklady každý rok cca 1,5 mld. korun. Pro naplnění cílů EU přitom potřebujeme vytřídit už jen o cca 5000 tun PET navíc z cca 50 tisíc tun PET lahví ročně, ze kterých třídíme dnes už 80%. Cíl EU je 90%. Těch 5 tun PET lahví má při stávajících cenách hodnotu cca 50 milionů Kč. Utratil by někdo 5 miliard Kč a pak každoročně 1,5 miliardy Kč, aby za to dostal 50 milionů Kč?
- Navrhovaný systém odebere obcím jednu z mála ekonomicky plusovou surovinu z odpadů. Obce přitom již dnes na odpad doplácí. Tímto přijdou o stovky milionů Kč ročně. Buď budou muset odpad dotovat ještě více, nebo budou muset svým občanům zvednout poplatky za odpad.
- Vysoké náklady nového systému se přenesou v cenách zboží na zákazníky.
Jsou přitom věci, které opravdu musíme řešit. V České republice máme poměrně dobře rozvinutý systém třídění, ale chybí nám recyklační a jiná zpracovatelská zařízení. Na to by se mělo MŽP zaměřit.