Newsletter 2/25 - Vzpomínky na osobnosti
Hned po Štědrém dnu nás opustil Ladislav Zelenda v požehnaném věku 92 let. Zakladatel firem Novia a Novia Fashion v Krásné Lípě. Poprvé jsem se s ním potkal někdy před 30 lety. Opakovaně jsem obdivoval jeho elán, pracovitost a přístup a to, jak příkladně vedl své fabriky.
10. ledna zemřel Jan Rýdl, zakladatel, majitel firmy TOS Varnsdorf, a.s. a bývalý radní města. Ještě před Vánocemi jsme se setkali a povídali se ve Střední průmyslové škole TOS Varnsdorf, kterou Jan Rýdl při své firmě také založil, a na kterou můžeme být v regionu právem hrdí. Motto, které vetknul do vínka školy, a které ho tam bude připomínat: "Neumíš – naučíme tě. Nemůžeš – pomůžeme ti. Nechceš – odejdi".
V lednu jsem u příležitosti výročí úmrtí Jana Palacha vzpomněl na tuto osobnost u jeho nového pomníku v Děčíně, který se tak dostal mezi města, jež mají důstojnou připomínku tohoto činu. Díky všem, co se o to v Děčíně zasloužili, především panu Pavlu Randákovi a panu faráři Tomáši Matějovskému.
A v neposlední řadě jsme si v Senátu vzpomněli na Jaroslava Kuberu, který nám odešel už před pěti lety. Rád si připomínám jeho názory na věc z pohledu zdravého zemitého rozumu. Čas dává jeho myšlenkám a postojům a zásadám stále větší relevanci. Nejen pro mě zůstává velkou inspirací.
Smršť novel přeteklých ze Sněmovny do lednového pléna Senátu
Lednová schůze Senátu po projednání ve výborech, komisích a klubech a následně ve čtyřech dnech jednání celého pléna projednala mj. i 13 zákonů, co senátorům na přelomu roku napadalo ze Sněmovny. Kdyby to byla promyšlená a potřebná legislativa, právně čistá a bez všemožných přílepků, byla by radost s tím pracovat. Ale jak už dobře víte, je tomu naopak. Něco z legislativy je i potřebné, ale zabalené do příšerného balastu. A nedá se to čistit. Tři roky se nejdříve nespěchá, úředníci nestíhají připravovat zákony a novely se zpožďují, ale když to po letech příprav je konečně v Senátu, nesmí se to opozdit ani týden, spadlo by nám na hlavu nebe. Musí se rychle záplatovat a záplatovat. Například nekonečná novelizace stavebního zákona. Problém samozřejmě není jen ve zpackané digitalizaci. Ale ještě daleko více v zákoně samotném a prováděcích předpisech. Složitost a zdlouhavost stavebního řízení, vč. územního plánování, je stále ohromná. Poslední změny stavebního zákona musely proběhnout teď v rámci další novely energetického zákona č.458/2000Sb (pod heslem Lex OZE III, na 168 stranách), které se týkají i kvalifikačních požadavků pro výkon činnosti na úseku stavebního řádu. Ty rozšiřují portfolio uchazečů o zaměstnání na stavebním úřadě. Nejsou kvalifikovaní zájemci na kvalifikovanou pozici? Tak přestaňme požadovat kvalifikaci a problém vyřešen. Stačí písmenka před jménem. Že si takovým řešením zaděláváme na problém jiný, ještě závažnější, je nabíledni.
Setkání s ministry MMR a MPO
Znovu a znovu výše popsané připomínám ministrům. Složitost a administrativní náročnosti se prohlubují. Mluvil jsem i o tom s ministrem místního rozvoje Petrem Kulhánkem. A o stavebním zákoně a především jeho prováděcích předpisech i s odbornými profesními organizacemi (ČKA, ČKAIT,... ). V červnu k tomu udělá opět náš výbor další seminář "Zhodnocení aplikace stavebního zákona po roce".
S ministrem MMR jsme měli jednání i za účasti ministra MPO Lukášem Vlčkem. Také o tom, jak využít pro náš region velkou investici tchajwanského výrobce čipů TSMC, který v Drážďanech staví svou první evropskou továrnu s náklady kolem 10 miliard eur (cca 250 miliard Kč). S "velvyslancem", resp. vedoucím Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře panem Liang-Ruey Ke, jsem opakovaně jednal i v našem regionu. Vysloveně se nabízí, aby náš kraj byl místem pro navazující investice napojených přímo či nepřímo na plánovanou výrobnu čipů v Drážďanech.
Na jednání s oběma ministry jsem přišel včas, oni ne. A tak platili "pokutu".
Vláda se snaží od září letošního roku o převedení financování středních a základních škol u nepedagogických pracovníků a dalších nákladů. Principiálně je to správná myšlenka, jen na to, že je konec ledna a zákon k tomu není, je to dost zvláštní. Udělá se to pozměňovacími návrhy v Poslanecké sněmovně k jiným zákonům. Na mnoho otázek jsou jen obecnější odpovědi. A je zřejmé, že jde mj. i o to, jak náklady značně a dlouhodobě státem podfinancovaného sektoru přenést na samosprávy. Ty jsou v přebytku, stát v hlubokém mínusu ve stovkách miliard. A už bylo upraveno RUD (rozpočtové určení daní) předloni, tentokrát v neprospěch obcí a také pod bohulibou záminkou. A další úpravy jsou na cestě. S výjimkou kovidového roku došlo vloni poprvé ke stagnaci, resp. poklesu na sdílených daních po patnácti letech ve vztahu k obcím. A k dalšímu poklesu dojde. Změně financování nepedagogických pracovníků a dalšího nepředcházela analýza dopadů do rozpočtů škol a školských zařízení, měst a obcí, bylo by dobré minimálně odložit účinnost změny. Můžete se podívat na výpočtovou tabulku pro jednotlivé obce, jak je na tom zrovna ta Vaše obec, zda nepůjde rovnou do mínusu: Nepedagogové - srovnání.
Rumburská nemocnice a poliklinika
Z rekonstrukce rumburské nemocnice se započaly dílčí části, aktuálně by měla probíhat stavba laboratoří s termínem dokončení jaro 2025..
A to co je hlavní, probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby rekonstrukce rumburské polikliniky. Nabídky by měly být doručeny do 6. 2., pak výběr atp. Hotovo by mělo být za cca rok od zahájení stavby, konkrétní harmonogram má dodat až zhotovitel při předání staveniště. Není to sice nemocnice, ale alespoň něco snad brzy začne.
Jinak platí závazek Ústeckého kraje, že by již schválených 400 mil. Kč mělo jít jistě v nejbližších dvou letech, pak se bude pokračovat.
Hezký únor přeje Váš senátor,
Zbyněk Linhart